Сушените плодове – ползи и вреди
По Коледните празници винаги се сещаме за сушените плодове – може би заради старите традиции да се приготвя ошав на Бъдни вечер. За съжаление сушените плодове, които си купуваме пакетирани от магазините далеч не са същите, които са приготвяли нашите баби едно време. За да са максимално привлекателни за окото и за да са трайни производителите използват консерванти и подобрители като серен диоксид (Е220), сулфити, глюкоза, глюкозо-фруктозен сироп и нискокачествена растителна мазнина. Ако някои от тях се натрупат в количества по-високи от допустимите, могат да причинят различни неразположения – например серния диоксид е опасен за хора страдащи от астма или други белодробни заболявания. Ще кажете – Аз не ям толкова големи количества, че да се натровя! Да, но почти всички храни, които консумираме са обработени с такива „подобрители“ и несъзнателно можем лесно да превишим препоръчителното дневно количество от дадено „Е“. Освен това в повечето случаи за сушенето в камерите се използва газ, а не въглища, което води до „обгазяването“ им.
Замислете се следващия път когато си купувате сушени плодове дали наистина имат естествен вид (на цвят са тъмно кафяви и не така лъскави) или са „изкушително“ светли и лъскави (например свежо изглеждащи оранжеви сушени кайсии).
Предлагаме Ви да изгледате този репортаж по темата на БНТ2, в който взехме участие и ние…Сушените плодове – ползи и вреди